سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
چهارشنبه, ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۱۵ ۱۷
چچ
با نظارتهای دقیق و سیستمی، مسیر تولید تا مصرف سیمان کوتاه می شود

نشست مشترک اعضای کمیته فنی تنظیم بازار آذربایجان شرقی با مدیران شرکت سیمان صوفیان، جهت ساماندهی بازار سیمان از تولید تا مصرف در محل این واحد تولیدی برگزار شد؛

با نظارتهای دقیق و سیستمی، مسیر تولید تا مصرف سیمان کوتاه می شود

رئیس سازمان صنعت معدن تجارت استان آذربایجان شرقی گفت: نزدیک شدن حلقه های تولید کننده، تامین کننده، توزیع کننده و مصرف کننده راهگشای چالش های اقتصادی در کالاهای پرمصرف نظیر سیمان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، حبیب امین زاده صبح امروز در نشست مشترک اعضای کمیته فنی تنظیم بازار استان با مدیران شرکت سیمان صوفیان افزود: تولید، تامین، توزیع، نظارت و مصرف از عمده مولفه هایی است که باید در همه کالاهای پرمصرف مورد رصد دائمی و سیستمی قرار گیرد .

وی ادامه داد: رعایت قیمت مصوب سیمان از درب کارخانه تا مصرف‌کننده نهایی، نیاز به حذف واسطه گری و جلوگیری از دست به دست شدن این کالا دارد.

امین زاده با اشاره به نحوه تامین سیمان مورد نیاز استان گفت: بخشی از نیاز استان از طریق کارخانه سیمان صوفیان و بخشی دیگر از طریق واحدهای تولیدی واقع در استانهای همجوار با مسئولیت شرکت سیمان صوفیان ، تامین می شود که لازم است در هر دو مسیر نظارت‌های سیستمی نظیر ثبت اطلاعات واحدهای تولیدی و توزیعی در سامانه های جامع تجارت و همچنین انبار و مراکز نگهداری کالا به صورت جدی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه عدم ثبت اطلاعات در این سامانه ها به منزله تخلف عرضه خارج از شبکه و احتکار است اضافه کرد: رعایت درصد منطقی هزینه حمل و نقل در تفاوت قیمت سیمان تولید داخل استان با تامین شده از واحدهای تولیدی استانهای همجوار، از سوی مراکز توزیعی ضروری است.

رئیس سازمان صمت استان در ارتباط با نحوه نظارت بر توزیع سیمان نیز اظهار داشت: نظارت روزانه بر توزیع سیمان، بر اساس لیست های اعلامی از سوی اتحادیه مصالح ساختمانی تبریز برای عاملین توزیع مصارف مردمی، شرکتهای بتن ساز و تولیدکنندگان قطعات بتنی و طرحهای صنعتی و همچنین معاونت امور عمرانی استانداری برای پروژه های عمرانی مهم و زیربنایی به معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت در حال انجام است.

وی گفت: بر این اساس کشف هرگونه تخلف در واحد‌های خرده و عمده فروشی سیمان بویژه گرانفروشی و احتکار، باعث تعلیق سهمیه واحد یادشده به مدت یکماه می شود.

دبیرکارگروه تنظیم بازار آذربایجان شرقی در واکنش به درخواست مدیران مجتمع سیمان صوفیان مبنی بر صادرات مقطعی سیمان به یکی از کشورهای همسایه، تاکید کرد: با وجود شرایط فعلی، صادرات آن با وجود التهاب در بازار، توجیه ندارد.

امین زاده تصریح کرد: هر چند واحد های تولیدی برای نوسازی ماشین آلات و بهسازی خطوط تولید نیاز به ارز حاصل از صادرات دارند؛ اما می‌توان از مسیرهای دیگر برای تامین ارز گام برداشت.

در این نشست هریک از اعضای کمیته فنی و مدیران شرکت سیمان صوفیان، به بیان نظرات و پیشنهادات خود در بخشهای تولید ، تامین و مقابله با گرانفروشی در سطح عرضه پرداختند .

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 19.8001592954
Query time: 19.054122130076