سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
شنبه, ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۵۷ ۴۵
چچ
رشد 72 درصدی تولید لوازم خانگی در کشور/ پیشرفت تا سطح 90 درصدی در عمق ساخت داخل برخی محصولات صنعت لوازم خانگی

معاون امور صنایع وزارت صمت در جریان مراسم افتتاح یک خط تولید ماشین لباسشویی اعلام کرد:

رشد 72 درصدی تولید لوازم خانگی در کشور/ پیشرفت تا سطح 90 درصدی در عمق ساخت داخل برخی محصولات صنعت لوازم خانگی

معاون امور صنایع وزارت صمت در جریان مراسم افتتاح یک خط تولید ماشین لباسشویی با اشاره به رشد ۷۲ درصدی تولید لوازم خانگی گفت : عمق ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی پیشرفت خوبی داشته و در برخی محصولات تا ۹۰درصد رسیده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به نقل از شاتا، مهدی صادقی نیارکی با اشاره به توسعه صنعت لوازم خانگی طی سال های اخیر خاطر نشان کرد: وضعیت این صنعت نسبت به سال ۹۶ که سال قبل از شدید تحریم ها بوده ، روند مناسبی را پشت سر گذاشته و بیش از ۳۷ درصد افزایش تولید داشتیم.

وی مهم ترین نکته در تولید لوازم خانگی را طراحی پلتفرم برشمرد وگفت: در شرایط کنونی به سمتی حرکت کردیم که شرکت‌ها صاحب طراحی و پلتفرم شدند. در حال حاضر چند قطعه به داخلی سازی کامل باقی مانده و می‌توان در قدم بعدی به تولید داخلی ‌آن‌ها پرداخت.

معاون امورصنایع متوسط داخلی سازی لوازم خانگی را حدود ۷۰ درصد برشمرد و افزود:توسعه ساخت داخل در برخی اقلام لوازم خانگی به بیش از ۹۰ درصد می‌رسد.

صادقی نیارکی با تاکید بر توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع راهبردی تصریح کرد:باید تولید کنندگان به سمت افزایش تولید، توسعه خوداتکایی و توسعه بازار حرکت کنند.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: برند‌های ملی ارزش و اعتبار هر کشور هستند. امروز شاهد افتتاح خط تولید کارخانه‌ای بودیم که در تعمیق ساخت داخل تلاش موثری داشته است. با این زیر ساخت و امکانات می‌توانیم به زودی به مرحله صادرات هم ورود کنیم.

وی افزود: بخش عمده‌ای از مواد اولیه صنایع ما داخلی هستند. شرایط کشور ما این ویژگی را ایجاد کرده که مواد اولیه را از داخل کشور تامین کنیم.

معاون امور صنایع در خصوص تامین مواد اولیه مورد نیازصنعت لوازم خانگی افزود: مطابق شیوه نامه زنجیره تامین فولاد اقداماتی انجام شد تا شرکت‌های تولید خودرو و لوازم خانگی به قیمت پایه به ورق های فولادی دسترسی پیدا کنند. تسهیلاتی در زمینه تامین ارز انجام شده و روش‌های متنوعی برای تولید کنندگان وجود دارد تا به راحتی از منابع ارزی برای تامین مواد اولیه استفاده کنند.

صادقی نیارکی در خصوص برندهای خارجی که کشور را ترک کرده‌اند،گفت: ما در وزارت صمت و در سیاست‌های کلان کشور ، بازگشت بدون جبران مافات برند‌های خارجی لوازم خانگی را بسیار بعید می دانم. باید سرمایه گذاری مستقیم داشته باشند و زیان ایجاد شده را جبران کنند. حتما حمایت از تولید کنندگان داخلی را خواهیم داشت و از برند‌های ملی پشتیبانی‌ خواهیم کرد. امروز نیرو دانشی و زیر ساخت لازم را داریم پس دلیل برای ورود محصول نهایی به کشور وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بعد از ۹۷ که برند‌های خارجی بازار ایران را ترک کردند کمی زمان گذشت تا این امکانات و زیر ساخت توسط سرمایه گذاران ایرانی مجدد بازطراحی شود و سال ۹۸ به سمت طراحی پلتفرم حرکت کردند و خلائی که در بازار وجود داشت با تلاش تولید کنندگان داخلی پوشش داده شد.به طوری که پایان سال ۱۴۰۰ باید به فکر توسعه صادرات خواهیم بود.

معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد: فعلا بازگشت مجموعه‌‌های خارجی در دستور کار نیست؛ شرکت‌ها جایگاه خودشان را پیدا کردند و امکانات مناسبی برای تولید و تامین نیاز کشور دارند.

وی در ادامه در خصوص بازدید از زیرساخت های صنعتی ۵ واحد تولیدی که در حوزه قطعات و تجهیزات خودرو ،لوازم خانگی و صنایع دانش بنیان فعالیت می کردند،گفت: خوشبختانه هر ۵ واحد صنعتی که امروز بازدید کردیم فعالیت خوبی داشتند و در حوزه تربیت نیرو‌های انسانی ماهر، پشتوانه علمی و تکنولوژی اقدامات مناسبی داشتند و سرمایه گذاری خوبی در تعمیق ساخت داخل انجام داده اند.

گفتنی است معاون امور صنایع وزارت صمت ضمن بازدید از ۴ واحد صنعتی کارگستر تولید کننده قطعات لاستیک خودروهای سنگین، ایران یاسا تولید کننده انواع تایر در صنعت لاستیک،از نزدیک در جریان فرآیند تولید دو واحد صنعتی دانش بنیان قرار گرفت.افتتاح خط تولید ماشین لباسشویی پایان بخش این بازدید صنعتی بود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 11.548889319102
Query time: 10.74551709493