سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
چهارشنبه, ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱ ۶۹۲
چچ
مسئولیت اجتماعی فردی در دوران کرونایی

به قلم : عباس نورا ، مسئول روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان

مسئولیت اجتماعی فردی در دوران کرونایی

اساس مسئولیت اجتماعی توجه به مسئولیت اجتماعی فردی است

مسئولیت اجتماعی یعنی انسانها و سازمانها با اخلاق و حساسیت نسبت به مسایل جامعه رفتار کنند. اگر بخواهیم به مسئولیت اجتماعی گروهی دست یابیم باید به مسولیت اجتماعی فردی توجه ویژه صورت پذیرد.
در این شرایط که ویروس کرونا بر جامعه جهانی سایه افکنده، توجه به مسئولیت اجتماعی فردی و اجتماعی معنی و مفهوم خاص میگیرد و افراد جامعه بر اساس تعریف این موضوع باید برای حل برخی از مشکلات دست به کار شود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند را به سمت و سوی سلامتی سوق دهد و سبک زندگی را در راستای رفع مشکلات پیش آمده تغییر و تمام تلاشمان جهت بهبود جامعه باشد و هر چه بیشتر به صورت فردی سختی این روزها را تحمل کنیم زودتر می توانیم به جامعه بهتر و سالم تر دست یابیم، زیرا تک تک ما جزو افراد جامعه هستیم.
یکی از وظایف افراد نسبت به جامعه در شرایط کرونایی توجه ویژه به دستورالعملهای بهداشتی فردی از جمله فاصله گذاری ، استفاده از ماسک و دستکش است، این موضوع دیگر موضوع شخصی نیست و تمام جامعه را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند
این جمله معروف که با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود را همیشه در خاطر داشته باشید . قطعا در شرایط شیوع کرونا انتظار داریم که افرادی که با آنها سروکار داریم مسایل بهداشتی را به صورت کامل رعایت نمایند در صورتی که شاید خودمان کمتر به این موضوع توجه نماییم و اگر میخواهیم اجتماع مسئولیت خود را در قبال ما انجام دهد باید به مسئولیت اجتماعی فردی توجه بیشتری داشته باشیم زیرا مسئولیت اجتماعی فردی اساس مسئولیت اجتماعی گروهی است.
اسلام دین اجتماعی
اسلام دینی است اجتماعی و توجه ویژه به جامعه دارد و تاکید دارد بهتر است انسانها برای درست زیستن به جنبه های اجتماعی بیشتر توجه کنند و نسبت به جامعه بی تفاوت زندگی نکنند و اصلاح جامعه را با همکاری همه انسانها میسر می داند و باید ضمن همکاری با یکدیگر برای اصلاح جامعه تلاش کنیم.
در این شرایط، اصلاح جامعه مفهومی تازه میگیرد و میتوان اصلاح جامعه را به سلامت جامعه تعبیر و تشبیه کرد.
رسول الله(ص) به این موضوع تاکید دارند که تمامی افراد جامعه اسلامی در برابر نعمتهایی که خداوند به آنان عنایت فرموده، در رابطه با انسانها و مسلمانان مسئولیت دارند و بر اساس سخن ایشان، می توان گفت: سلامتی هم جزو نعمتهایی است که خداوند به ما انسانها عنایت نموده، پس بر اساس موازین دینی هر کدام از ما وظیفه ی حفظ سلامتی خود و جامعه را داریم.
اول همسایه بعد خودت
در شرایط شیوع کرنا که خیلی از کسب و کارها دچار اختلال شده و زندگی برخی از افراد جامعه با مشکلات روبرو شده و حتی شاید مایحتاج ضروری را نتوانند تامین کنند، میتوانیم به کمک این خانواده ها بشتابیم.
شاید بعضی افراد بگویند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، این حکایتی است که جامعه زیاد نمی پسندد. حضرت زهرا(س) همیشه اول برای دیگران دعا میکرد ، امام حسن (ع) از مادر سوال کرد که چرا برای همه دعا کردی و درباره خودتان یک کلمه دعا نکردید؟ حضرت فرمودند : (الجار ثم الدار) یعنی اول همسایه، بعد خانه خود.
و با این حدیث و در این شرایط میتوانیم نتیجه ی اخلاقی بگیریم که به مستمندان و افرادی نیازمند کمک کنیم و انفاق کنیم و در این روزهای کرونایی به مسئولیت فردی خودمان نسبت به افراد مستمند جامعه عمل کرده و نگذاریم در این شرایط دچار مشکل شوند، اگر این اتفاق نیفتد ، جدای اینکه جامعه سلامتی از دست خواهد رفت، دچار ناهنجاریهای دیگر و افزایش بزهکاری خواهیم بود.
sapp.ir/mimtsb

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 26.745910803477
Query time: 26.043241977692