سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
دوشنبه, ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ۱۲:۵۳ ۸۶۳
چچ
پیشنهاد انحلال سازمان حمایت در دولت مطرح نشده است

پیشنهاد انحلال سازمان حمایت در دولت مطرح نشده است

بازگشت به خبر درج شده بر روی خروجی سایت خبری «الف»، در روز سه شنبه مورخ 17 آذر 1394 با موضوع "دولت قصد دارد سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان را منحل کند"، ضمن اعلام اینکه چنین مطلبی تاکنون در دولت مطرح نشده است که احتمال تصویب آن باشد بلکه این موضوع صرفا پیشنهادی از ناحیه سازمان مدیریت برنامه ریزی می باشد

 
 بازگشت به خبر درج شده بر روی خروجی سایت خبری «الف»، در روز سه شنبه مورخ 17 آذر 1394 با موضوع "دولت قصد دارد سازمان حمایت از مصرفکنندگان و تولیدکنندگان را منحل کند"، ضمن اعلام اینکه چنین مطلبی تاکنون در دولت مطرح نشده است که احتمال تصویب آن باشد بلکه این موضوع صرفا پیشنهادی از ناحیه سازمان مدیریت برنامه ریزی می باشد، ذکر نکاتی چند لازم به نظر می رسد :
 سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در سال 1358 و منطبق بر اساسنامه مصوب خود که حکم قانون را دارد تشکیل و مشتمل بر وظایفی نظیر: حمایت از تولیدات داخلی و افزایش آن، حمایت از مصرف کنندگان در برخورد با نوسانات غیرمعمول، تعیین، تثبیت و کنترل قیمت تولیدات و خدمات، فعالیت خود را آغاز کرده است. مباحث نظارتی که مختص دوره زمانی خاص نبوده و با گذر زمان یا بروز بحران از ضرورت آنها کاسته نمی شود.
 مضافاً اینکه در سال 1384 بر اساس تصمیمات متخذه دولت وقت، سازمان بازرسی و نظارت بر قیمت، توزیع کالا و خدمات، مولود مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضوع مصوبه شماره 3890/ق  به همراه تمامی وظایف و اختیارات، طی مصوبه شماره 85081 مورخ 12/5/1384 شورای عالی اداری با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادغام گردید.
 لازم به ذکر است که "سازمان بازرسی و نظارت" و "سازمان تعزیرات حکومتی" همزمان با یکدیگر تشکیل و در عمل وظایف این دو دستگاه حاکمیتی، در راستای استیفای حقوق مصرفکنندگان و تولید کنندگان صحیح العمل، تبیین گردیده است. به این صورت که یک سازمان به عنوان دستگاه کاشف تخلفات و دیگری به عنوان دستگاه برخورد قضایی با متخلفان، فعالیت مینمایند و هم اکنون نیز پس از تفویض اختیارات "سازمان بازرسی و نظارت" به "سازمان حمایت"، عملاً  این وظایف توسط سازمان حمایت  صورت می -پذیرد.
 از طرفی با توجه به تعدد مراکز قیمتگذاری در کشور، سازمان حمایت، با علم به این که دستیابی به منافع ملی و اقتصادی مستلزم افزایش و یا حفظ رفاه افراد جامعه در دو گروه مصرفکنندگان و تولیدکنندگان است، تنها دستگاهی است که می تواند ارتباط موثر بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را ایجاد نماید. مضافا، حذف برخی مواد قانون حمایت از حقوق مصرفکنندگان و همچنین نوپا بودن انجمنهای حمایت از حقوق مصرفکنندگان، عملاً ایجاب میکند تا سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان تنها سازمان حاکمیتی، قویتر از گذشته ایفای نقش نماید و از همین رو ضرورت دارد تا جایگاه این سازمان به عنوان مهمترین نهاد اجرایی در امر نظارت بر بازار، مورد توجه ویژه قرار گیرد.
 در پایان با تاکید بر اینکه نه تنها تا کنون هیچ تصمیمی مبنی بر ادغام یا انحلال این سازمان، گرفته نشده بلکه حسب سوابق موجود در دولت تدبیر و امید براساس مصوبات قانونی ستاد هدفمند سازی یارانه ها و کارگروه تنظیم بازار، وظایف حاکمیتی این سازمان بیش از پیش تثبیت و تقویت شده است .
 علیهذا انتظار میرود از انتشار اینگونه اخبار ، که موجب تشویش و انحراف افکار عمومی می شود جداً اجتناب نمایند.
     
 

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 11.967569351196
Query time: 11.229935328166