سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
دوشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰ ۲۳۴
چچ

گزارش بررسی وضعیت واحدهای عمده شیشه جام کشور در سال 1396

چکیده:

در سال 96 مجموع ظرفیت اسمی تولید انواع شیشه جام واحدهای عمده کشورحدود 1513 هزارتن بوده و با تولید آزمایشی طرح فلوت کاویان در بهمن ماه سال 96 در استان خراسان رضوی ظرفیت اسمی این صنعت به بیش از 1733 هزار تن در سال افزایش یافته است. شرکت اردکان با ظرفیت اسمی 240هزارتن در سال بزرگترین تولیدکننده این محصول می باشد و پس از آن واحدهای تولیدی شیشه شرکت آسافلوت، سهندجام تبریز،کاوه فلوت، قزوین ،ایران فلوت، لیا ، آذر و ساوه جام قرار دارند.

تولید انواع شیشه جام واحدهای عمده کشور طی سال96 در کشور 9/976 هزارتن بوده که نسبت به سال قبل (1/814 هزارتن) حدود 20 درصد افزایش داشته است. همچنین راندمان تولید به ظرفیت اسمی 65 درصد می باشد.

میزان توزیع داخلی انواع شیشه جام طی سال96 درکشور 411 هزارتن بوده که این میزان توزیع نسبت به سال قبل (393 هزارتن) حدود 5 درصد افزایش داشته است. نسبت توزیع به تولید صنعت شیشه جام در سال 96 حدود 42 درصد بوده و به دلیل حجم بالای ظرفیت تولید موجود، محدودیت نیاز بازار داخلی، تولید محصول بیش از نیاز بازار و ... عملاً مقداری از محصول تولیدی این صنعت در انبار کارخانجات تولیدی انباشت می گردد.

صادرات انواع شیشه جام در سال 96 برابر 2/560 هزارتن به ارزش حدود
116میلیون دلار می باشد که نسبت به سال قبل (5/510هزارتن ) حدود 10 درصد افزایش داشته است. بیشترین میزان صادرات انواع شیشه جام در سال 96 به ترتیب متعلق به شرکت های شیشه سهند جام تبریز، اردکان، کاوه فلوت، آسافلوت، آذر، ایران فلوت، قزوین ، ساوه جام ، تابان و لیا می باشد.

روند تغییرات قیمت شیشه جام در سطح کشور طی سال 96 دارای افزایش جزیی و غالبا" ثابت بوده که بخشی از این روند ثبات قیمت شیشه جام درسال مذکور به دلیل اشباع بازار، رکود حاکم بر ساخت و ساز در سطح کشور،افت تعداد پروانه های ساختمانی ،رقابت شدید در بازار عرضه و فروش مصالح ساختمانی و ... می باشد. طبق مصوبات ستاد هدفمندسازی یارانه ها شیشه جام در ردیف نرخ گذاری سایر کالاها و خدمات قرار گرفته که موضوع قیمت گذاری آن تابع شرایط عرضه و تقاضا با رعایت ضوابط قیمت گذاری صورت می پذیرد.

باعنایت به سرمایه گذاری و ظرفیت های ایجادشده در صنعت شیشه جام و محدودیت نیاز بازار داخل و از طرفی بازسازی کشورهای همسایه، ضرورت توجه و برنامه ریزی اصولی، جامع و هدفمند جهت بهره برداری از توان تولید صنعت در راستای توسعه صادرات بیش از پیش این محصول، ضروری به نظر می رسد.

کلمات کلیدی:شیشه جام/ظرفیت/تولید/توزیع

نوع فایل : pdf
حجم فایل : ۲۹۲.۳۸ کیلوبایت
تعداد دانلود : 35
فایل :
آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
No Cache
Generate time: 2.3654012680054
Query time: 1.5899909337362