سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان
دوشنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۱۳ ۵۳۸
چچ

بررسی عملکرد بورس کالای ایران «محصولات فلزی» در سال 1395

چکیده

 با عنایت بر نقش بورس کالا در کشف قیمت محصولات فلزی و تسری آن به چرخه پس از بورس بررسی عملکرد آن شامل میزان عرضه ، تقاضا و حجم معاملات محصولات فلزی بسیار ضروری می باشد.

در سال 1395 بابت 09/8 میلیون تن تقاضای موجود جهت خرید محصولات فلزی 90/5 میلیون تن عرضه از سوی واحدهای تولیدی انجام شد که این میزان عرضه نسبت به سال قبل 30 درصد کاهش داشته است، 74 درصد از عرضه صورت گرفته مربوط به محصولات فولادی می باشد و مابقی به عرضه محصولات مسی وآلومینیومی اختصاص داشته است. از مجموع عرضه (عادی و مچینگ) محصولات فلزی، 34/7 میلیون تن مورد توافق طرفین قرار گرفته و مبادله شده است .

در بخش محصولات فولادی به ازای 64/7 میلیون تن تقاضای ایجاد شده در بورس 38 /4 میلیون تن عرضه ازسوی واحدهای تولیدی صورت گرفته که از این میزان 97/6 میلیون تن مبادله گردیده است ودر این خصوص حجم معاملات نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش داشته  است

ارزش کل معاملات صورت گرفته در سال 1395 معادل 026/152 هزارمیلیارد ریال می باشد که نسبت به سال قبل 22 درصد افزایش داشته است و از رقم مذکور77% (برابر 219/117هزار میلیارد ریال) مربوط به مبادلات محصولات فولادی، 18% (برابر 069/27هزار میلیارد ریال) مربوط به مبادلات محصولات مسی،  5% (برابر 737/7 هزار میلیارد ریال) مربوط به محصولات آلومینیومی است .

 مسائل  و مشکلات:

 1- عرضه سبدی برخی از محصولات (سبدهای مختلط) مانع کشف قیمت شفاف و دقیق به تفکیک محصول می شود.

2- ، با وجود مصوبه شماره 50795 مورخ 5/4/1386 هیات محترم وزیران در خصوص الزام به عرضه کلیه محصولات فولادی(ساختمانی) در بورس کالا و افزایش قابل توجه در جذب شرکت ها طی سنوات قبل، به دلیل برخی مشکلات از جمله نیاز به تضمین های مالی شرکتهای کوچکتر قادر به عرضه در بورس نبوده و روند جذب شرکتهای جدید در دو سال گذشته  قابل توجه نبوده است

3 – به دلیل وجود تضمینهای بالاتر از توان برخی شرکتها، از سوی  بورس کالا بسیاری از شرکتها بخصوص شرکتهای کوچک قادر به عرضه در بورس نمی باشند.

4- عدم هماهنگی میان بخش های تولیدی و بازرگانی در زمینه تغییرات تعرفه در زمان رونق و رکود بازار.

5- با عنایت به عرضه تنها 27 درصد از محصولات فولادی تولیدی کشور در بورس کالا و وجود الزام قانونی جهت عرضه محصولات فولادی در بورس ،این میزان عرضه  رقم بسیار ناچیزی می باشد.

 پیشنهاد :

 1   ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب برای شرکتهایی که به دلیل توان مالی پایین قادر به براوردن کلیه تضمینات مالی خواسته شده بورس را ندارند.

2- بکارگیری ابزارهای کنترلی ریسک متداول بازارهای جهانی در بازار محصولات فلزی و رفع موانع موجود در راه بکارگیری این ابزار .

3- عرضه محصولات فلزی وارداتی در بورس کالا جهت  تنظیم بازار در شرایط رونق و تقاضای بالای بازار .

4-محدود نمودن عرضه سبدهای نامتجانس به منظور شفاف سازی قیمت ها .

5- افزایش نسبت عرضه به تولید ( توجه به نسبت 27 درصدی عرضه محصولات فولادی تولیدی کشور در بورس کالا) با ایجاد تسهیلات لازم جهت حضور شرکت های مختلف.

6- گسترش تامین مالی فعالان بازار  بخصوص شرکت های دارای نقدینگی پایین با استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی.

7- راه اندازی صندوق های کالایی و ارزی.

8- راه اندازی معاملات صادراتی و وارداتی محصولات فلزی.

9- تسریع دراتصال بورس کالای ایران به بازارهای جهانی به منظور گسترش بازار،مطابق قوانین و مقررات و به روز رسانی نرم افزارها و... 

تعداد دانلود : 23
فایل :
آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات
No Cache
Generate time: 1.3458339373271
Query time: 0.64210526148478